Дуже часто люди плутають або ототожнюють такі поняття як тактичні окуляри, балістичні окуляри, стрілецькі окуляри, протиосколкові окуляри, військові окуляри та просто захисні окуляри.

Давайте не плутатись, тож розберемося разом…

 

Будь-які окуляри, які відповідають міжнародним стандартам безпеки – можна назвати захисними окулярами. Але далеко не всі з них придатні для використання військовими та силовими структурами. Ступінь придатності таких окулярів визначають стандарти безпеки, які бувають промисловими та балістичними. І якщо з промисловими стандартами питань майже не виникає, то з балістичними все трохи складніше. Докладніше про стандарти безпеки можна дізнатися в іншій нашій статті.

Військовими окулярами в народі називають всі окуляри, які мають бути здатні захистити очі в умовах наближених до бойових. Вважатимемо це народним узагальнюючим поняттям.

 

Стрілецькі окуляри

Стрілкові окуляри – це захисні окуляри, які можуть використовуються стрілками (по яких не стріляють у відповідь з вогнепальної зброї, а максимум - зі страйкбольного приводу). Стрілецькі окуляри - не просто додатковий красивий аксесуар, а необхідність, яка диктується елементарними правилами безпеки, прийнятими у всіх стрілецьких дисциплінах.

При стрільбі потрібно подбати про захист очей не тільки від яскравого сонця та ультрафіолету, а й від механічних травм, рикошету дробу, викиду незгорілого пороху, прориву порохових газів (температура і швидкість суміші дуже високі, і, якщо вона вдарить в очі, це може мати важкі наслідки), від вильоту гільзи в непередбачену стрільцем сторону, від попадання осколка в обличчя. Особливо можуть стати в нагоді вони у разі аварійних або позаштатних ситуацій - затяжного пострілу, розриву ствола зброї, коли ймовірність серйозної травми дуже висока. Ось від чого оберігають стрілецькі захисні окуляри.

Не можна сказати, що це окуляри, призначені безпосередньо для стрільців, але оскільки вони ними всюди використовуються, то доведеться з цим змиритися. Справа в тому, що навіть бюджетні будівельні окуляри (якщо це непогані брендові сучасні полікарбонатні захисні окуляри з промисловими стандартами безпеки не нижче ANSI Z87.1-2003) можуть мати достатній запас міцності, щоб упоратися з перерахованими завданнями та ризиками та вберегти очі стрільців-спортсменів, клієнтів тирів, мисливців та страйкболістів.

 

Балістичні окуляри

Балістичні окуляри – це окуляри відкритого типу, які мають балістичні стандарти безпеки. Тут уже все куди однозначніше і суворіше. Очі – це найвразливіша частина нашого тіла і втратити зір у момент бойових дій дуже просто. Пісок, уламки або шматок вибитої кулею цегли чи каменю може потрапити в око в будь-який момент бою і вивести бійця з ладу тимчасово або і на тривалий час. Тому захисні балістичні окуляри це спосіб врятувати не тільки зір, а іноді й життя.

Балістичні стандарти безпеки перевершують промислові за багатьма критеріями (зокрема щодо вимог до механічної міцності окулярів). Залежно від присвоєння того чи іншого стандарту балістичні окуляри проходять різні краш-тести, які можна порівняти за жорстокістю з пострілом з дробовика. Про тести та балістичні стандарти докладніше розказано в окремій статті.

Балістичні окуляри придатні і для повсякденного носіння. Вони можуть виглядати як звичайні сонцезахисні або спортивні захисні окуляри, проте мають полікарбонатні лінзи товщиною від 2-2,5 мм, і особливо міцну оправу з більш вогнетривкого пластику, який також розсіює силу удару. Тобто зовсім не обов'язково постійно перебувати на лінії вогневого контакту, щоб носити такі окуляри.

 

 

 

Тактичні окуляри

Тактичні окуляри – цей термін у нас став народним, і в більшості випадків його використовують зовсім некоректно, називаючи "тактичним" все, що тільки можна. Але в міжнародній класифікації тактичні окуляри - це саме маска або окуляри закритого типу (можливі гібридні варіанти), що мають балістичні стандарти безпеки. Такі окуляри не використовують у повсякденному носінні, а надягають безпосередньо перед проведенням тактичної операції. Вони щільно прилягають до обличчя за рахунок м'якої підкладки та резинки на потилицю (або кріпляться поверх шолома). Можна сказати, що тактичні окуляри - це адаптована суто під потреби військових модифікація балістичних окулярів, яка має більшу площу захисту (деякі окуляри закривають половину обличчя).

Тактичні окуляри відповідають найвищим вимогам балістичних стандартів у своєму класі.

 

Протиосколкові окуляри

Протиосколкові окуляри – це окуляри/маска, призначені для захисту очей і частини обличчя від осколків і часток, що швидко летять з високою кінетичною енергією і вражаючою здатністю.

Раніше протиосколочними окулярами називали переважно громіздкі важкі саперні маски. Тепер же протиосколочними окулярами називають усі тактичні окуляри та маски, і навіть балістичні окуляри відкритого типу.

 

 

Очі не можна просто взяти і поміняти на нові, якщо старі раптом зіпсувалися.

Їх потрібно берегти «як зіницю ока», тому як пошкодити їх дуже просто, а відновити не завжди можливо!

 

Тому захисні окуляри повинні стати обов'язковим елементом екіпірування для кожного стрілка.

Не вірите? Запитайте цих хлопців , навчених реальним досвідом...