Багато людей плутають поняття "Поляризаційні лінзи" з поняттям "Антиблікові лінзи".

Навіть продавці окулярів часто плутають ці поняття, продовжуючи при цьому вважати себе експертами в цих питаннях і писати "розумні" статті, якими зараз переповнений інтернет.

Ну нічого - зараз ми розберемося і з цим...

 

 

Для тих, кому не цікаве розібратися повністю, але терміново потрібне значення термінів - наприкінці підбито підсумки.

Все інше – для допитливих)

Розглянемо світло як електромагнітну хвилю - обидві її складових рухаються в одному напрямку, але їх коливання перпендикулярні.

При цьому, окремі світлові хвилі, з яких складається світловий пучок, повернені під різними кутами, і в результаті накладаючись один на одного утворюють щось на зразок цього, що показано на ч/б схематичній картинці вище (вигляд з торця). Це і є неполяризоване світло, яке випромінюється більшістю джерел (лампочки, сонце, фари і тд). Відбиваючись від поверхонь світло стає поляризованим. Поляризоване світло також вільно розповсюджується у просторі, як і звичайне сонячне світло, але переважно у двох напрямках – горизонтальному та вертикальному.

Вертикальна складова відбитого світла передає для людини корисну інформацію, дозволяючи розпізнавати кольори, контраст і тд. (Власне наш зір - це здатність сприймати відбите від предметів світло). Горизонтальна складова відбитого світла створює оптичний шум, відблиски, сліпі плями і тд. Так от, відблиски - це відбиті світлові плями, так звані "бліки", що спостерігаються на різних поверхнях (поверхня води, металеві вироби, мокра дорога, вікна і навіть лінзи окулярів).

 

Тепер про поляризаційні окуляри

 

Поляризаційні лінзи виконують свої функції завдяки спеціальній поляризаційній плівці, яка зазвичай є складовою частиною лінзи таких окулярів.

Як працює поляризаційна плівка? 

При виробництві плівку розтягують у 5-7 разів по одній осі, внаслідок чого змінюється молекулярна структура та утворюються "витягнуті поляризаційні грати". Задача пропускати лише промені спрямовані відповідно до кута її розтягування (кута поляризації). В ідеальних умовах дві плівки, повернені на 90 градусів, повністю заблокують світло. Поляризаційна плівка пропускає лише правильно повернені хвилі і не пропускає повернені неправильно. 

Отже в окулярах використовується плівка, яка пропускає тільки корисні вертикальні промені та блокує горизонтальні відблиски!

Парочка цікавих відео на цю тему:

 

 

А що ж тоді таке антиблікові окуляри?

А це трохи інше. Як Ви вже зрозуміли, "антибліковими" в народі називають все підряд (у тому числі і поляризаційні окуляри), але це неправильно.

З поляризацією ми вже розібралися вище. Зараз розглянемо поняття "антибликовість".

Антиблікова поверхня - це така поверхня, яка практично не дає відблиску. Для того щоб зробити поверхню антивідблисковою - використовуються спеціальні покриття антивідблиску, які зменшують світловідбивну здатність поверхні.

Якщо розглядати це питання на прикладі лінз, то антивбліковими лінзами правильно називати ті лінзи, у яких є саме антиблікове покриття, яке робить ці лінзи більш прозорими (ще їх називають просвітленими або антирефлексними). У таких лінз збільшена світлопропускна здатність. 

Отже підіб'ємо підсумки

Антирефлексне покриття (або просвітлювальне, або антиблікове, або антивідблискове) – це додаткове покриття, що наноситься на лінзу. Воно робить лінзу більш прозорою, збільшуючи світлопропускання та зменшуючи віддзеркалення світла від поверхні лінзи (відблиски). Таким чином, збільшується контрастність сприйняття та гострота зору. Крім того, якщо ви дивитеся на людину в окулярах з такими лінзами, то ясно бачите її очі, а не віддзеркалення від лінз.

Поляризаційні лінзи – це лінзи, які здатні усувати відблиски, що виникають при відбитті світла від різних поверхонь (вода, сніг, мокрий асфальт, вітрове скло). Коли віблиски блокуються поляризаційними лінзами, то картинка стає більш чіткою і приємною, позбавленою світлових шумів, покращується можливість розрізняти якісь деталі і навіть іноді дають суперздатність бачити крізь непрозорі для неозброєного ока поверхні.

 

Різниця

  • Антиблікові лінзи = антирефлексні = просвітлені = антивідблискові.
  • Антиблікові лінзи НЕ те саме, що поляризаційні лінзи.
  • Поляризаційні лінзи відфільтровують деякі відблиски з різних поверхонь, пропускаючи крізь себе таким чином МЕНШЕ світла.
  • Антиблікові лінзи не дають відблисків самі по собі, пропускаючи крізь себе таким чином БІЛЬШЕ світла. 

Тепер Ви все знаєте)